۱۶ نکته قابل توجه در تربیت فرزند پسر

او سپس با توجه به همین تشخیص ها به شما راه مناسب تربیتی را پیشنهاد میکند. نقش های جنسیتی در خانواده کم رنگ تر شده است و والدین در پرورش فرزندان همکاری بیشتری با هم دارند و این موارد باعث شده است به نقش پدران در تربیت فرزندان در خانواده بیشتر توجه شود . بله. اختیار و اجازه تنبیه والدین فقط در حدی است که جنبه ادب کردن داشته باشد. در روایت آمده است که بیشترین دعای امیرالمؤمنین، همین آیه بوده است. شما می توانید کودکتان به محل کارتان ببرید ، اگر آخر هفته ها کار می کنید یا اینکه در محل کارتان امکانش هست که کودک حضور داشته باشد وا را نیز به محل کارتان ببرید ، به این ترتیب ارتباط بیشتری بین کودک و شغلتان برقرار شده و شما نیز راحت تر می توانید کار کنید . در زن 99 ژن و در مرد 99 ژن وجود دارد که خصوصیات آنها را منتقل می کند. آنها هر کودک را به عنوان فردی متفاوت میبینند.

هر کس بخواهد ارادۀ خداوند را جلب کند، از خود خداوند کمک بگیرد و ذکر شریف حمد را زیاد بخواند. خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید که برخی از مردم به فرزند تفاخر می ورزند (کهف، آیات ۳۴ تا ۳۹) و فرزند بیشتر را مایه تفاخر و بزرگی خود بر می شمارند و با آن بر دیگران تکبر می ورزند و خودنمایی میکنند (مریم، آیه۷۷؛ و نیز سبا، آیات ۳۴ و ۳۵) همین تفاخر و تکاثرطلبی، آنان را از خود و خدا جدا میکند و موجبات شرک، کفر و انکار قیامت و معاد ایشان را فراهم میآورد. انتخاب نام خوب برای کودک امری بسیار مهم و حساس است که تأثیر زیادی بر شخصیت و روح و روان او دارد، نام زیبا و شایسته، نماد هویت و شخصیت آینده هر فرد و مایه افتخار و مباهات وی خواهد بود. 7- اگر ما وقت لازم را برای تربیت فرزندان مان اختصاص ندهیم ، اگر ما نیازهای تربیتی آنان را برآورده نکنیم، آیا شاهد تربیت درست کودکان خواهیم بود ؟ آیا درست تربیت می شوند ؟ بسیاری از پدر و مادرها به خاطر شیوههای تربیتی که خودشان داشتهاند، تفاوت دیدگاهها و حتی تفاوتهای شخصیتی، نگاه متفاوتی نسبت به تربیت فرزند دارند. 10- از تهدید کردن فرزند خودداری کنید ، زیرا غالبا عملی نمی شود و در نتیجه اورا نسبت به تهدیدها ، بی تفاوت می نماید.

در طول سال های متمادی پدران نقش های متفاوتی را در تربیت فرزندان از خود نشان داده اند و گاه موفق و گاه ناموفق بوده اند ، پدرها جای مادران را نمی گیرند بلکه در کنار مادران نقش خود را به عنوان پدر باید انجام بدهند ؛ پدران می توانند نقش قابل ملاحظه ای در عواطف ، هیجانات و جامعه پذیری فرزندان خود داشته باشند . موضوع مهم دیگری که نیز وجود دارد تاثیری است که دور بودن پدر از خانواده و فرزندان روی آنها می گذارد ؛ تحقیقات نشان داده است دوری پدر از خانه روی پسران بیشتر از دختران تاثیر می گذارد و این پسران در ایفای نقش پسرانه خود نسبت به دیگر پسران بیشر مشکل دارند . پدر بودن به چه معناست ؟ بدین معنا معنا که اگر فرزند، تندخوست ، اگر دروغکوست ، اگر عجول است، اگر خسیس است ، اگر خودبرتربین است ، اگر بخیل و حسود است ، اگر می خواهد هر چه زودتر و بدون تلاش به پول و ثروت برسد و …

وی ادامه داد: والدین گمان می کنند تخلفی که فرزندشان انجام میدهد ناچیز است، پس میتوانند دست او را در عمل باز بگذارند، غافل از اینکه کودک موجود سیریناپذیر است و چنان نیست که اگر در امری آزاد گذاشته شد، به همان مقدار قناعت کند، بلکه هر قدمی که والدین به عقب بردارند، او جلوتر میآید و فرجام چنین آزادی آن خواهد بود که سلطه کودک، همه را تحت شعاع قرار میدهد. منتها شیوه صحیح برخورد شما با این اختلاف نظرهاست که میتواند این موضوع را به مشکلی حاد تبدیل کند یا آنرا به فرصتی برای رشد هر دویتان. اشتباهی که هم بچهها چوبش را میخورند و هم میتواند باعث ایجاد تنش بین زن و شوهر شده و رابطه دو نفره آنها را به خطر بیندازد. 1- کودک میفهمد که یک استاندارد ثابت در خانه وجود ندارد و یک رفتار مشخص میتواند پیامدهای مختلفی از طرف پدر و مادر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید