فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

از جمله مهمترین راه های آموزش جنسی به کودکان همراهی پدر و مادر در کنار هم است. پیامبر اکرم(ص) در روایتی می فرماید: از جمله حقوقی که فرزند بر پدر خود دارد این است که مادرش را احترام کند، برای کودک نام خوب انتخاب نماید، به کودک قرآن بیاموزد و او را به پاکی و پاکدامنی پرورش دهد. این مرکز همه خدمات مرتبط با کودک و نوجوان و شیوههای رشد و پرورش آنها را در اختیار شما قرار میدهد. 2. اگر حضانت به عنوان تکلیفی قانونی بر عهده زنان قرار می گرفت زمینه ازدواج مجدد برای زنانی که تجربه شکست در ازدواج اول را داشته اند به طرز چشم گیری کاهش می یافت. به همین دلیل، پیش از آنکه ما حقی برای والدین متصور شویم، باید از دید تکالیف و وظایف به آن نگاه کنیم و حقی که والدین بر فرزندان دارند، جنبه تکلیفی و الزامی دارد؛ مثلا در این موضوع میتوان به مواردی مانند حق ولایت و سرپرستی، حق اداره اموال فرزند، حق حضانت و نگهداری اشاره کرد که باید والدین در اعمال و اجرای این حقوق، غبطه و مصلحت فرزندان را در نظر داشته باشند نه مصلحت خود را. والدین باید در مسائل تربیت جنسی کودک با راه های آموزش مسائل جنسی به کودکان آشنا باشند و زمان خوبی را برای رشد و پرورش جنسی او اختصاص دهند.

وی ادامه داد: نظام تربیت رسمی اگر مکمل نقش والدین باشد، این یک نظام دینی میشود؛ یعنی ما این قدر عقلمان میرسد که هر چه جامعه جلوتر میرود، پیچیده تر میشود، پدر و مادر که نمیتوانند مهارتهای فنی و کذایی یاد فرزندان بدهند این را میفهمیم، ولی مساله این است که نظام تربیت باید همراه خانواده شود، مصالح خانواده را تشخیص بدهد، چتر گفتمان خانواده حاکم بشود بر نظام تربیت. یکی از مهمترین مباحث درباره فرزندپروری که ذهن والدین را به خود مشغول میکند، آموزش مسائل جنسی و صحبت درباره نحوه بچه دار شدن است. با این توضیحات، روشن میشود که وقتی صحبت از حقوق والدین به میان میآید منظور چیست. اگر پدر و مادر درباره جای خصوصی کودک با او صحبت کنند و از اهمیت مراقبت از آن بگویند، میتواند تا حد چشمگیری در زمینه سلامت کودک موثر باشد. آنجایی که پدر و مادر ، زبان به ملامت طفل می گشایند و در این کار اصرار می ورزند و در نتیجه با سرزنش های مداوم خود، به فرزند خویش توهین می کنند و او را تحقیر می نماید، این گونه والدین نه تنها به اصلاح کودک خود موافق نشده اند، بلکه با این عمل خام و ناصواب، طفل را به لجاجت و جرأت بر خود وادار کرده اند.

کودک امانتی از سوی خدا در دست والدین است . باید این را در نظر بگیرید که قرار نیست همه چیز را درباره روابط زناشویی و شیوه بارداری به کودک توضیح دهید. اما سلب کلی حق ملاقات از پدر یا مادری که حضانت به عهده او نیست برخلاف صراحت ماده قانون مدنی است و دادگاه نمی تواند حکم به آن بدهد . تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین با محکمه است. در زمان طلاق دادگاه در مورد این که حضانت طفل به عهده پدر قرار گیرد یا مادر عهده دار آن شود، تصمیم لازم را اتخاذ می کند و در باره نحوه ملاقات و زمان و مکان آن نیز اظهار نظر و تعیین تکلیف می نماید. در واقع دادگاه با در نظر گرفتن مصلحت کودک و حق ملاقات افراد ذی نفع ممکن است اجازه ی خارج نمودن فرزند از کشور را بدهد. چون ممکن است فرزند در دریا یا رودخانه یا استخرى گرفتار شود و اگر شنا بلد نباشد جانش به خطر بیفتد. البته از نظر قرآن، فرزند خود یک ارزش است به شرط آنکه درمسیر تعالی وکمال مورد ارزیابی قرار گیرد و عامل بازدارنده نباشد. بحارالانوار ” ج 16 , ص 155″ برای تمام کودکان اعم از دختر و پسر تعالیم اسلام حقوق و مزایایی معین کرده است و قتل و بی رحمی نسبت به کودکان و بی اعتنائی به شخصیت و ارزش آنها را برای همیشه ممنوع ساخته است .

پدر و مادر مسئولیت دارند تا در جهت باسواد ساختن فرزند، اعم از دختر و پسر، تلاش نمایند. اگر پدر و مادر فضای امنی را برای گفتوگو و پاسخ به پرسشهای کودک به وجود آورند، به خوبی میتوانند دغدغههای ذهنی کودک را بشنوند و به سوالات او جواب دهند. در سنین 6 تا 8 سالگی میتوان به کودک گفت که این سلولها درون بدن مرد هم وجود دارد و برای درست شدن بچه لازم است این سلولها در کنار هم قرار بگیرند. بنابراین این کار برای کودک تنها از روی کنجکاوی انجام میگیرد و به دلیل حس خوبی که از لمس اندام جنسی میگیرد، به انجام آن میپردازد. ۳. اولویت قطعیه، با این توضیح که گفته شود، وجوب حضانت اطفال و نفقه آنها اقتضا دارد تربیت آنان بهطریق اولی واجب باشد، زیرا نفقه اطفال و امور مربوط به حضانت آنها در ارتباط با مسائل جسمانی است و از اهمیت کمتری برخوردار است، در حالیکه تربیت صحیح آنها موجب میشود به فضایل اخلاقی و کردار نیک و پسندیده روی آورند و به زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرت دست یابند، چنانکه کوتاهی در تربیت آنها چهبسا موجب بدبختی و هلاکت و شقاوت دائمی آنها خواهد شد، بدیهی است آنچه مربوط بهتربیت و جنبه روحی است، بسیار با اهمیتتر از امور جسمانی است، پس باید به طریق اولی واجب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید