فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

پاداش برای رفتار خوب و عواقب طبیعی برای انتخاب های نادرست برای کمک به کودکان در یادگیری دستورالعمل ها ضروری است. لازم است بدانید که هر الگویی که انتخاب می کنید قطعا به روی سرنوشت کودک تأثیر دارد. دوستان کسانی هستند که میتوانند در هر دو دنیا انسان را سربلند یا سرافکنده سازند. در این شرایط دادگاه ها سعی بر پیشگیری از چنین برخوردهایی دارند و مکانی به غیر از محل سکونت طرفین را برای ملاقات تعیین و منظور می کنند؛ از جمله مرجع انتظامی محل، پارک یا مسجد محل؛ صرف نظر از این که این محل ها برای ملاقات طفل مناسب است یا خیر، به لحاظ حفظ امنیت جسمی و در بعضی موارد روانی طفل، چنین تصمیماتی اتخاذ می شود. دادگاه معمولا آخر هفته را برای ملاقات با طفل در نظر میگیرد. روش های تربیت فرزند از نظر روانشناسی معمولا توسط پرسشنامه های تخصصی برای شناخت رفتاری کودک درنظر گرفته می شود . از طرف دیگر ممکن است فرزند شما ببیند که در پایان روز خسته می شوید، اما اگر لذت و رضایتی را که از سخت کار کردن به دست می آورید را توضیح دهید، پیام درستی به او داده خواهد شد.

بنابراین بسیاری از والدین اشتباه می کنند که نق زدن، ناله و انتقاد می کنند، و سپس وقتی فرزندانشان کار درستی انجام می دهند، هیچ حرفی نمی زنند زیرا از آنها انتظار دارند این کار را انجام دهند! بسیاری از والدین پس از بچه دار شدن، کاملاً بر روی نیازهای کودکان تمرکز می کنند و فراموش می کنند که آنها یک زوج هستند که به تنهایی نیاز بزرگسالان را دارند. بسیاری از والدین کاملاً نیازهای خود را نادیده می گیرند و آنقدر وقت را صرف تأمین نیازهای درک شده فرزندان می کنند که قادر به مراقبت از خود نیستند. ” کودکان نیز باید بدانند چگونه احساسات خود را کنترل کنند. کودکان طیف کاملی از احساسات را دارند. والدین باید به فرزندان خود کمک کنند تا احساسات خود را برچسب بزنند و بگویند ” حدس می زنم از این عصبانی هستی، من فکر می کنم که از این موضوع کمی ناراحت هستی … و همچنین به ایشان کمک میکند تا به سئوالاتیکه از آنها می شود جواب پیدا کنند. پرورش دینی که به صورت آموزش آداب در برخی روایات مورد توجه قرار گرفته است، بنا به سیرة پیشوایان (ع) بهتر است عملی و در هنگامة رفتارهای روزمره باشد نه به صورت کلاس و درس و آموزشهای گفتاری.

والدین اگر به فرزندان خود توجه درست نشان دهند و هر کار کوچکی را که انجام می دهند درست ببینند، نگرش خوب، کمی تلاش یا پیشرفت جزئی از خود نشان دهند، بسیار بهتر عمل می کنند. همچنین بهتر است آنها متوجه چیزهای بد نشوند بلکه در مورد کارهای کوچکی که در این بین انجام می دهند اظهارنظر کنند. اگر والدین این کار را انجام دهند، فرزندانشان احساس انگیزه بیشتری برای انجام کار صحیح می کنند و احتمال همکاری با والدین بسیار بیشتر است. هر کس برای انجام کاری که دوست دارد به زمانی نیاز دارد حتی اگر فقط چند ساعت در هفته باشد. فقط عواقب تهدید آمیز را دارید که آماده پیگیری آن هستید. اما دروغ گفتن هم ممنوع است و فقط کودک را در مسیر اشتباه آموزش سوق میدهد. این کارگاه اصطلاحا با کثیف کاری با رنگها هم همراه است، که برای کودک میتواند بسیاز لذت بخش باشد. یکی دیگر از اشتباهات رایج والدین در تربیت کودکان این است که مشکلات فرزندان خود را می شنوند و سپس به آنها می گویند که در این مورد دقیقا چه کاری انجام دهند و یا خودشان آن را حل می کنند. دادن پول جیبی “فقط به این دلیل که آنها زنده هستند” به کودکان کمک می کند احساس کنند که به جای داشتن پول، حق پول دارند.

متأسفانه، امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی، غالباً مسائل و مشكلات بیرونی خانه، چنان ذهن والدین را مشغول ساخته كه گاه از انجاموظیفه خویش در قبال فرزندانشان بازمیمانند. به همین دلیل هم نباید کارهایی که انجام می دهد با اجبار یا قوانین و مقررات سختگیرانه همراه باشد، حتی به مهدها یا مراکز پیش دبستانی که پذیرای کودکان زیر هفت سال هستند نیز توصیه می شود آموزش هایشان را به صورت رسمی، خشک، محدود و سازمان دهی شده به کودکان ارائه نکنند تا بچه ها با آزادی و به کارگیری تمام حواس شان، ببینند، لمس و تجربه کنند. والدین به طور مکرر احساس می کنند که باید همه کارها را برای فرزندان خود انجام دهند. از طرف دیگر، با این کار فرزند شما یاد می گیرد که بدون تلاش، به خواسته هایش برسد و در نتیجه در بزرگسالی دوست دارد همه در خدمت او، نیازها و خواسته هایش باشند و انرژی و توان شخصی شان را برای او خرج کنند. اما به یاد داشته باشید اگر قرار است کودکان به قوانینی احترام بگذارند که باید با والدین خود رابطه خوبی داشته باشند در غیر این صورت کینه توز و سرکش بزرگ می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید