باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

با توجه به اهمیت جایگاه مادران ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : « بهشت زیر پای مادر است . دین از یک محل عالی یعنی بیت المعمور به زمین و قلب پیامبر(ص) نازل شده است. در تفکر، گذشته از نتیجه ای که خود انسان از فکر خود می گیرد، فکر صحیح و کاربردی خود را به نسلی دیگر نیز انتقال می دهد. درباره فضای مجازی که چالش فراگیر پدران و مادران امروزی است، بهتر است، پیش از اینکه کودک را با خطرات محتوا و ارتباطات اینترنتی آشنا کنیم، لذتها و مزیتهای آن را به فرزند خود نشان بدهیم، وقتی محتوای مناسب سرگرمی و آموزشی را برای او فراهم میکنیم و او با لذت بهره میگیرد اعتماد او به شما جلب میشود با خود میگوید، پدر یا مادر من خوب تشخیص میدهد در این بستر تربیتی کودک پیش قدم میشود و خواستههایش را با پدر و مادر مطرح میکند. مسافرت تا اطلاع ثانوی با اطلاع پدر است طلاق ، تنها رابطه زن و شوهری را از میان می برد ؛ اما رابطه پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی را از بین نمی برد . طبق نظر روانشناس نوجوان تهرانی رفتار های خوب و بد هر دو به وسیله ی پاداش ها شکل می گیرند که کودکان از والدین دریافت می کنند .

بر اساس گفته ی روانشناس کودک ایرانی در واقع میزان تفریحات مشترک زوج ها یکی از عواملی است که رضایت زناشویی را افزایش می دهد بنابراین ابتدا باید هر دو برای فعالیت های تفریحی زمان صرف کنید و برای این کار می توانید تعدادی از فعالیت ها را فهرست کنید و فعالیت هایی را که مورد علاقه ی مشترک هر دو شماست را انتخاب کنید . طبق مطالعات مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی انتظارات والدین باید متناسب با عملکرد کودک و میزان توانایی کودک باشد چون اگر توقع غیر واقع بینانه داشته باشیم او را در معرض آسیب قرار داده ایم و اگر انتظار نا چیز داشته باشبم از کودک غفلت کرده ایم . بنابراین اگر تربیت موضوع مهم، پیچیده، سخت و تخصصی است لازم است برای تربیت هم مطالعه کنیم و هم مشاوره بگیریم. نخست آنکه بپذیریم تربیت مهم است و برای آن اهمیت و اولویت قائل باشیم. صاحبنظران حوزه تربیت، دانش رسانه و تربیت دیجیتالی را یکی از ابعاد مهم تربیت در دنیای امروز میدانند و بر پایه همین نگاه درس تفکر و سواد رسانهای برای پایه دهم دانشآموزان درنظر گرفته شده، اما استفاده کودکان از فضای مجازی و دستگاههای هوشمند، از کودکی آغاز میشود از همین رو لازم است والدین آموزش سواد رسانه را پیش از دبستان شروع کنند.

در بسیاری از موارد، فرزندانی که در این سبک رشد یافتهاند، از حل مسائل مهم زندگی خود ناتوان هستند و اغلب به پرخاشگری و بدخلقی روی میآورند. قیم توسط قاضی برای نگهداری طفل صغیر یا دیوانه یا غیررشید انتخاب میشود و در اصطلاح به آن امین حاکم گفته میشود. دعوا های مکرر و شدید والدین به کودکان ضربه وارد می کند و برای بهبود رفتار فرزندان باید ارتباط بین پدر و مادر بهبود پیدا کند . يافتن زمان براي ارتباط با فرزند در دنياي پرمشغله امروز، ممکن است مشکل اساسي والدين باشد ولي اختصاص دادن فقط چند دقيقه در روز براي گوش دادن فعال به نوجوانتان، ميتواند نقطه خوبي براي شروع باشد. در تمام دنیا با کودکان ارتباط جدی به فراخور دنیای آنها برقرار میکنند. به مرور زمان از نتایج آن شگفت زده خواهید شد و میبینید که به راحتی و بدون ذره ای فکر یا حتی نیاز به مرور کاغذ رویخچالی، به روش سازنده ای در حال گفتگو با همسرتان هستید. مطابق ماده ۱۱۷۱ قانون مدنی در صورت فوت یکی از پدر یا مادر حضانت با دیگری است. چرا فکر میکنیم مادر زادی دانش و تخصص تربیت داریم؟ چرا کودکان خوش رفتار و یا بد رفتاری می کنند ؟

برای بزرگ کردن فرزندان والدین باید نظمی را به آن ها یاد بدهند که مسئولیت رفتار خودشان و پیاند های آن را بپذیرند و به نیاز ها و عقاید دیگران توجه کنند و یاد بگیرند که رفتار و هیجان خودشان را کنترل کنند . مادر و پدر باید با فراهم کردن محیطی مناسب باید محیطی امن و خوشایند را برای رشد و شکوفایی کودک فراهم کنند . طبق نظر مشاور فردی همه ی پدر و مادر ها مایل هستند فرزندانی موفق و توانمند و در عین حال خوش رفتار داشته باشند و آن ها تلاش می کنند که تا با استفاده از تجارب شخصی ، کمک گرفتن از متخصصین و مراجعه به انواع سایت ها و مجلات به مدیریت و تربیت فرزندان بپردازند . رعایت نکاتی مانند استفاده از کلمات محترمانه و توأم با محبت در مقابل فرزند، هماهنگ شدن پدر و مادر در نحوه برخورد با فرزند، هنگامی که فرزند کار خوب می کند یا احیانا اشتباهی مرتکب می شود، انتخاب لباس و پوشش مناسب برای فرزند، پوشش مناسب والدین در مقابل دیدگان حساس فرزند بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید